V našem organismu probíhají dva stavy, a to pracovní a odpočivný, které se dají ovlivnit světlem přes zrak. Pracovní stav probíhá ve dne při intenzivním osvětlení a odpočivný večer při slabém umělém světle. Světlo ovlivňuje také naši náladu, proto je velmi důležité správně umístit osvětlení v domě či bytě.

žárovka

Pět druhů osvětlení:

Osvětlení přímé– dostaneme, když dáme do neprůsvitného stínítka buď zrcadlového, nebo bíle lakovaného světelný zdroj a světlo vrháme přímo na potřebnou pracovní plochu.
Je to nejhospodárnější způsob osvětlení, ale vznikají tvrdé tmavé stíny, velké světelné kontrasty a nelze zabránit oslněním odrazem. Je prudce osvětlena jen pracovní plocha a ostatní prostory jsou v hlubokém temnu. Takové osvětlení je vhodné, jen chceme – li zesílit osvětlení ne některém místě, např. u pracovního stolu.

Osvětlení polopřímézískáme v polopropustném stínítku. Část světla proniká stínítkem a přisvětluje okolí, ale většinu světla (65%) dopadne na osvětlenou plochu. Stíny se změkčí a kontrasty nejsou tak prudké. Světlo se totiž odráží od stropu i od stěn a to pomáhá k zlepšení.

světlo

Osvětlení smíšenéU tohoto osvětlení jde asi 40% světla vzhůru a zbytek dolů. Světlo je rovnoměrně rozvrženo do prostoru. Smíšeného světla se používá tam, kde nejsou speciální požadavky na osvětlení, například pro všeobecné slabší osvětlení místnosti.

žárovky

Osvětlení polonepřímé – vznikne, když průsvitné stínítko pro polopřímé osvětlení obrátíme vzhůru. Pak je většina světla (65%) vržena vzhůru na strop a ostatek do okolního prostoru a dolů.
Světlo se odráží od stropu a rozptyluje, a proto dává velmi měkké stíny, malé světelné kontrasty, oslnění odrazem není možné. Pro obytné místnosti je to nejvhodnější osvětlení. Pro vysoké místnosti je tento způsob nehospodárný, jelikož zdroje musí být silné. Je samozřejmé, že stěny i strop musí být velmi světlé, tmavší barvy pohltí mnoho světla.

Osvětlení nepříméObrátíme – li stínítko na osvětlení přímé (tedy neprůsvitné) vzhůru a zesílíme – li patřičný zdroj, dostaneme osvětlení nepřímé. Všechno světlo dopadá na strop a od stropu se odráží do místnosti. Strop se tak stává zdrojem světla. Zdroj bývá buď uprostřed místnosti, nebo ve žlabech okolo stěn.