„Ó můj bože, podívejte se na něj, ten je roztomilý, že?“ Asi takto na vás křičí každý profil na sociálních sítích, který vlastní nějaká matka či otec, či kdokoliv kdo se rád chlubí svými ratolestmi, či ratolestmi svých ratolestí, tedy pyšní prarodiče. Naprosto největší zlo, co můžete svému dítěti udělat, je zveřejnit jeho fotky na internetu s tím, že to přece můžete kdykoliv smazat – omyl, nikdy to nesmažete.
 focení fotografky
·         „Proč je vlastně důležité, aby mé dítě nemělo žádné fotky na internetu? Není to přeci moje věc?“
–      Není, protože nevědomky vytváříte svému dítěti tzv. digitální stopu – ať už je to umisťováním fotek, statusů, jmen atd., pomaličku vytváříte jeho vlastní profil. Ptáte se, proč je to špatně, přeci si jednou určitě sám založí účty na sociálních sítích a bude je tam nahrávat sám. Ano, jenže bude to teprve za několik let, až se sám rozhodne. Už jen to, že vaši spolužáci si najdou vaše fotky z dětství, jak vám tam visí nudle u nosu je sebezničující. Každopádně je to proto, že každý člověk si utváří svojí aktivitou na internetu digitální stopu – někdo někde sleduje a zapisuje, co sdílíme, co máme rádi, na co se díváme. To, co na internetu uděláme, už nikdy nejde smazat a je jen na vás, jestli posoudíte, že je to správně či ne.
 
·         „Vždyť přece můžu všechny fotky a statusy smazat, tak proč bych se měl/a bát nějaké digitální stopy?“
–              To není až tak správně. Vy ty fotky sice smažete, řekněme, z takového povrchu, ale veškeré data se někde ukládají. A z těchto míst je nikdy nesmažete, zůstanou tam zkrátka napořád. Kdokoliv si je bude moci najít a podívat se na ně, kdokoliv chytřejší se bude moci podívat na to, co na internetu děláte, co vyhledáváte a co prohlížíte. Stačí jen být trošku šikovný.
 
 pozorovatel
Proto vyvstávají chlupy pokaždé, když vidím někoho, kdo s klidem zveřejňuje fotky malých dětí na internet. Pamatujte, internet je pro všechny a ne vždy se dívají pouze lidé, které chcete, aby se dívali.