Jestli máte terasu nebo prostorný balkon a toužíte se obklopit zelení a nejste zrovna zastánci pěstování květin, máte možnost pěstovat zakrslé stromy a keře. Dnes je už výběr tak veliký, že si můžete vybrat nejen stromy okrasné, ale ani zakrslé užitkové nejsou žádnou vzácností.
Než se do vlastního zahradničení pustíte, promyslete si, jestli dáte přednost rostlinám mrazuvzdorným nebo přenosným. Může se vám stát, že s příchodem zimy zazimování objemných květináčů s vzrostlými stromky, se nestane populární záležitostí. Nehledě na to, že takové rostliny budou potřebovat dostatečně velký a prosvětlený prostor.
tmavé olivy
Pokud, ale tento problém není pro vás podstatný, možnost výběru zajímavých stromků se vám podstatně rozšíří.
Podle toho, na kterou světovou stranu máte terasu umístěnou, volte i druh rostliny. Rostliny středomořské nebo tropické ocení jižní stranu. Dařit se bude granátovému jablku. Granátovník si můžete zapěstovat jako stromek nebo keřík. Potěší vás krásnými červenými květy a při troše štěstí se možná dočkáte i granátového jablíčka. Granátovník patří, ale mezi rostliny, které vám venku nepřezimují. Je nutné ho umístit do světlé a bezmrazé místnosti.
Dalším přenosným stromkem, který musíte přezimovat, je Fíkovník smokvoň. Je na pěstování prakticky nenáročný a odpustí vám dokonce, když zapomenete na jeho zálivku. Výhodou je, že k přezimování nepotřebuje světlo. Je možné ho umístit do sklepa.
Stejné pěstební podmínky jako smokvoň vyžaduje olivovník, který jistě zaujme svými stříbřitými lístky.
plod fíkovníku
Jestli dáte přednost okrasným druhům, vyberte si Štětkovec. Rostlina bývá obalena rudými květy ve tvaru štětek na láhve. Květy jsou dlouhé až deset centimetrů.
Více známý je Oleandr. Kvete velmi hustě a dlouho. Oleandry nezapomeňte pravidelně řezat, aby si udrželi hustý a kompaktní tvar.
Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, je pro ně tato rostlina jedovatá.