Na tuto hru nejdříve upozornila ruská žurnalistka Galina Mursaliyeva na jaře roku 2016. Tímto se svět dozvěděl o takzvaných skupinách smrti „F57“. Tyto skupiny měly mít na svědomí sebevraždu až 130 mladistvých po celém světě.  Zaznamenané případy byly v Bangladéši (říjen 2017), Brazílii, Indii, Itálii a v neposlední řadě i v Rusku. V České republice o této hře informovala policie i média.
rozbitý mobil
Autor hry není úplně potvrzený, každopádně mnoho lidí již bylo zatčeno. Například v roce 2016 se student psychologie Philipp Budeikin přiznal, že hru vytvořil v roce 2013. Ze školy byl okamžitě vyloučen. Poté byl zatčen a obviněn z podněcování sebevraždy u 16 mladých dívek. Podle jeho slov chtěl očistit svět od lidí, kteří nemají žádnou hodnotu. Další stopy zavedly policii do Ruska. V roce 2017 byl v Moskvě zatčen Ilya Sidorov, který měl být s touto hrou rovněž spojován. K jeho skupině se údajně připojilo 32 dětí.

Dodnes není známé, k čemu odkazuje název hry „Modrá velryba“. Spekuluje se, že název odkazuje k hromadnému vyplouvání velryb na pevninu, což někteří označují jako hromadné sebevraždy velryb. A jaká byly pravidla hry? Jednalo se o každodenní úlohy, které měli mladiství dokončit za 50 dní. Co bylo cílem hry? Jak již vyplynulo z článku, konec hry spočíval v sebevraždě – skoku z vysoké budovy. Mezi úkoly patřilo například sebepoškozování, sledování hororových a psychedelických videí, poslouchání děsivé hudby. Vše se točilo okolo času 4:20 ráno, ve kterém byly všechny tyto úkoly prováděny.
game over
Také tomu nemůžete uvěřit? Sociální média jsou opravdu čím dál nebezpečnější. Musíme tedy dávat pozor nejen na sebe, ale hlavně na své děti. Nepodněcujte jejich závislosti na telefonech a počítačích a místo toho, byste jim do ruky dali tablet, raději si s nimi zahrajte společenskou hru. Jde přece jen o jejich budoucnost.