Mnozí si z nás představí, že těžba bude fyzicky náročná práce, jelikož za tím vidí horníky, kteří mají své nářadí a pracují v dolech. Dá se v podstatě říci, že se všemi těmito názvy se při těžbě bitcoinů budeme setkávat, ale na fyzickou těžkou práci zapomeňme. Pokud bychom měli charakterizovat v zjednodušené formě, co těžba znamená, když ne práci s nářadím, tak je to v podstatě jednoduchá činnost. Potřeba bude pouze kvalitní těžební stroj a jedná se o jednoduché potvrzování transakcí v kryptoměnové síti. Samozřejmě je třeba získat složitý digitální výpočet, a pokud se rozlouskne, tak máme slušnou odměnu na účtu. Naštěstí tuto práci vykonává za nás těžební stroj a k těžbě je velmi vhodný asic miner.
těžba na pc.png

Počáteční investice jsou náročné

Bitcoin byl uvedený do oběhu před necelými deseti lety a v této počáteční době stačil k těžbě pouhý domácí počítač se správným programem. Postupně se náročnost těžby zvedala a pro mining bitcoinů se začaly používat výkonné grafické karty. Samozřejmě, sice se říká, že s jídlem roste chuť, ale v podstatě to platí i zde. Vysoké ohodnocení, rostoucí cena a množství ve virtuální peněžence, uvedlo do pohybu další nové těžaře. Grafické karty byly oproti procesorům mnohonásobně rychlejší. Ale ani to již nestačí. Nyní je zapotřebí pouze specializované zařízení. To bylo vytvořeno přesně na míru právě pouze pro těžbu bitcoinů. Ovšem jejich rychlosti a výkonu se zdaleka prozatím nic nevyrovná. Je v podstatě jasné, že čím výpočetně výkonnější těžební stroj budeme vlastnit, tak zvýšíme naše šance na nalezení neboli vytvoření nového bloku. A tím získáme poměrnou slušnou odměnu.
procesor bitcoin.png

Je lepší pracovat v týmu

I s výkonným minerem může samostatný člověk zažít zklamání, místo uskutečnění svých snů. Pokud jeho odhodlání je pracovat samostatně, nemusí ani po letech vidět výsledky. Potom investice, které nebyly malé, jsou vniveč. V dnešní době málokdo pracuje na těžbě sám, každý si snadno spočítá, že zapojit se do skupiny – pool miningu, je daleko lepší. Když totiž kdokoliv ve skupině najde nový blok, tak si odměnu rozdělí všichni členové a to spravedlivě podle poměru, kolik řešení za dobu výpočtu poskytl jeho těžební stroj. Ano musí se v tomto případu počítat s podstatně menší odměnou. Příjem sice bude nižší, ale zase pravidelný a nemusíme čekat desítky let na nějaký výsledek.