Těhotenství a porod, je vyloženě na ženě – matce. Zatím co volba, strávit čas s dětmi doma, ať už na mateřské, nebo na rodičovské dovolené, není nijak omezena. Rodiče si tak můžou vybrat variantu, která bude pro ně vhodnější, ať už z psychického, nebo finančního hlediska. Doba je naštěstí taková, že se s touto situací, kde zůstane doma tatínek, setkáváme čím dál častěji a tak není důvod k nějakým omezeným výčitkám, vůči ženě – matce.
Co rodičovská dovolená s tatínkem přináší dětem?


otec a miminko

POUTO


Všichni dobře víme, že nejsilnější pouto je mezi matkou a jejím dítětem. Už od počátku zrození, přes celé těhotenství, až po porod a narození dítěte, prožívají matka a dítě silné momenty, které jich pevně spojí. Určitým způsobem se dá říct, že je o toto pouto tatínek ochuzen. Když, ale zůstane doma s dítětem na rodičovské dovolené, může všechen čas dohnat a navázat ty nejkrásnější emoční chvilky se svým dítětem taky. Někdy je to opravdu důležité!
s dítětem v přírodě


ROLE OTCE


Budoucí tatínek se na tuto roli nikdy připravovat nemusí, zčásti ví, že se tak nějak „sveze“ a ve stresových situacích, vše zachrání maminka. Pokud s dítětem zůstane doma, pochopí všechny starosti a povinnosti, které obnáší rodičovství. Všem mužům by prospělo, kdyby si to občas taky zkusili. Pak by pochopili, v čem spočívá role tatínka.


PŘIROZENÁ AUTORITA


Je zvykem, že maminky používají slovo „táta“, jako odstrašující zbraň. Někdy si ho vypůjčí v situacích, kdy zlobí, aby zdůraznili, jak moc velké následky budou mít jejich činy. Tatínek na rodičovské dovolené, se automaticky zhostí pozice toho „hodnějšího“ rodiče a toho, za kým děti půjdou, když budou chtít obejmout. Taky ho budou více poslouchat. Není to nic osobního. Je to přirozené, mít jednoho rodiče více na své straně, pokud je potřeba. V tomto případě to bude tatínek.
ruka v ruce


MENŠÍ CHAOS


Muži možná neumí být tak praktičtí a pohotoví jako maminky, třeba ani nestihnou mít doma všechno hotové, ale jedno je jisté – vždy si nějak poradí. Není důvod kývat hlavou nad tím, že tatínek neudělal vše dle příručky, hlavně že zachoval chladnou hlavu a o dítě bylo postaráno, za všech okolností. S přístupem tatínka si dítě uvědomí, že vše co přijde, se dá nějak zvládnout. A také ve větším klidu. Maminky doma zvyknou více hysterčit a vyvolávat v dětech pedantské sklony.


VÍCE HRANÍ


V mužích se nezapře, že jsou svým způsobem také ještě dětmi. O důvod víc,nechat je doma s dalšími „vrstevníky“. Tatínky všechny hračky dokážou ohromit a vědí jak si s nimi pořádně vyhrát. Zatím co maminky často uklízí, vaří a lítají kolem domácnosti, tatínkové na rodičovské dovolené prožívají čas strávený s dětmi především kolem hraček a hraní. A to je také další plus, které vašemu dítěti jenom prospěje. Tatínek je totiž vždycky borec a pro děti skvělý parťák!