Ať už je to muž nebo žena, každý by se měl umět ubránit a především by měl vědět, kdy je vhodné se bránit a kdy zase utíkat. Můžeme se každý jednou najít v situaci, kdy se ocitneme v tíživé situaci. A teď nemluvíme o té finanční. Někdo nám může vyhrožovat, někdo může tasit nůž. Samozřejmě naprosto ideální je začít chodit do nějakého kurzu, kde vás naučí poprat se s jakoukoliv situací.


kurz sebeobrany


A)      Když nemůžeš, tak přidej


Spousta lidí si myslí, že jakmile se naučí nějakou sebeobranu nebo pár let kopou do pytle, už je nikdy nic nepřemůže. Ale realita je krutá. Nemáte druhý pokus a ne každý se chová jako figurína či kamarád na sparringu. Spousta pokusů „sebeobrany“ se stává při souboji, kde má protivník nůž. Lidé cvičí nějaké techniky na kurzech a říkají si, že to zvládnou. Pravda je však taková, že nezvládnou. Pokud tedy vidíte jakoukoliv zbraň, tak pokud můžete, dejte se na útěk. S pistolí dokáže netrénovaný chlap střílet s přesností do deseti metrů. Pokud už někdy střílel, tak se to zvyšuje. Muž či žena s nožem se stává stroj, který vás semele, a můžete používat klidně pět technik. Vidíte nůž? Utečte. Je tam více protivníků a vy jste sám či sama? Utíkejte. Je jeden? Utíkejte. Ano, i když je protivník sám, vždycky je lepší utéct, než se pouštět do konfrontace.


sebeobrana na značkách


B)      Když musíš, tak pořádně


Jste ve slepé uličce, za vámi je zeď a před vámi protivník. Je jasné, že nemůžete utéct. Zvláště pokud jste žena, je tohle velmi nelibá situace. Musíte vždycky počítat s nejhorším. Nikdy se nespoléhejte, že vás „nechá být“ nebo „že vám vezme peněženku a uteče“. Vůbec se nespoléhejte na to, že vás ušetří. Může, ale nemusí. Proto se braňte do posledního dechu. Protivník mnohem častěji uteče, než aby se pral s člověkem, který nemá únikové cesty. Klidně škrábejte, kopejte do rozkroku, kousejte, píchejte do očí, trhejte uši. Cokoliv. Je to váš život, tady nemáte pokusy.