Ačkoli se mezi dámami najdou takové, které se přiklánějí výraznější spíše na stranu nákupu a užívání šperků nižší hodnoty, tedy těch, které by bylo lze označit za bižuterii, převážná žen přeci jen ráda vlastní alespoň jeden kus šperku, který byl vyroben z tradičních – myšleno cenných – surovin. Zlato a stříbro již dlouhá tisíciletí vévodí doplňkům nikoli pouze dam, ale veškerého lidstva. Mezi současnými obyvateli vyspělých států se pak lze setkávat s poněkud vyhrazenými názory na tyto dva cenné kovy. Jedni je milují, druzí je naopak nemohou vystát. A tak dochází k tomu, že se mezi ženami lze setkat se zatvrzelými milovnicemi buď jednoho či druhého materiálu.
Který z nich pro sebe preferujete Vy samy?
 zlatý náramek s drahokamy
Sebevědomé vyznavačky zlata
Zlato mělo, má a zřejmě ještě dlouho bude mít svou hodnotu. Určitou hodnotu, pod jejíž hranici není dost dobře možné jít, nechcete-li přicházet zbytečně o své peníze.

Tato stálost je také důvodem, proč mnozí majetnější lidé tíhnou ke zlatu coby komoditě, do níž jsou ochotni investovat své životní úspory.
Ovšem kromě finanční rezervy je zlato též skvělou možností, jak dozdobit vlastní vzhled, dodat svému looku jedinečnost a zářivý lesk.
Ženy, které se kloní ke zlatým šperkům jsou povětšinou ty, které se nebojí svému okolí ukázat, kdo vlastně jsou (stejně jako co si mohou dovolit, prezentovat sebe samy s určitou výší sebevědomí bez toho, aby se zdráhaly či obávaly reakcí druhých.
rustikální prsten s kamenem
Vzhledem k pořizovací ceně zlatých šperků se však zároveň jedná o osoby, které nevlastní větší počet různorodých náušnic, náhrdelníků a dalších doplňků. Naopak, sázejí na ověřenou klasiku, které jsou po jejím zakoupení dlouhodobě věrné. Velkou kreativitu či různorodost však v takovém případě očekávat zřejmě nelze.
 
Elegantní milovnice stříbra
Stříbro působí chladněji, ovšem zároveň také elegantněji a oproti zlato jako více křehké. Takové bývají častokrát též majitelky stříbrných šperků, které preferují decentní eleganci před otevřenou okázalostí. Jejich přístup ke šperkům bývá osobní a přesto variabilní. Lze se u nich setkávat s vlastnictvím hned několika sad doplňků určených pro nejrůznější příležitosti.