Zkuste si představit, že je dnešek vaším posledním dnem. Určitě vám v hlavě naskočí průběh vašeho života, a vy začnete spekulovat, hodnotit a možná i litovat, že jste spoustu věcí z různých důvodů nezměnili k lepšímu. Tyto pocity bývají velmi intenzivní. Možná bychom se mohli poučit, nečekat na sklonek života, a získat od života co nejvíce právě teď. Čeho tedy lidé na smrtelné posteli litují nejvíce?
socha anděla
Pojďme se podívat na lítosti, které doprovázejí konec života, abychom stejné chyby nedělali také. Mnohdy jde totiž o palčivá a citlivá témata. Je totiž dobré vědět, co je důležité dělat, nebo naopak nedělat, abychom se jednou mohli s čistým svědomím podívat na život s pocitem, že stál doopravdy za to.
stařec na hřbitově
1.       Zůstaňte ve spojení se svými přáteli
Mnozí lidé jsou tak zaujati svým vlastním životem, že nechají stará přátelství vychladnout. A až pozdě pak litují, že nevynaložili více úsilí a času pro přátele, kteří si to zasluhují. Pokud tedy máte ve svém okolí přátele, které máte rádi, udržujte s nimi pravidelný kontakt.
2.       Buďte šťastní
Hodně lidí se neuvědomuje, že štěstí je jeho vlastní volba. Nemusíte zůstávat připoutáni ke starým vzorům chování a zvykům, které jste pojali ze své rodiny. Mnohdy totiž pokrývají vaše štěstí. Obavy ze změny často způsobí nespokojenost. Žijte svůj život tak, abyste byli šťastní a na smrtelné posteli nemuseli litovat, že jste se pro své štěstí obětovali.
3.       Jakoby každý den byl ten poslední
Často se lidé bojí jít vstříc dobrodružství, které by mohlo posílit jejich duši. Raději žijí ve zdánlivě bezpečném koutě vlastního života. Nebojte se vymanit ze stereotypu, který vám možná nevyhovuje. Život utíká velmi rychle, a tak se nebojte splnit si své sny, dokud je čas.
stařenka v posteli

4.       Projevujte své city
Nebojte se říci svým blízkým, jak moc je máte rádi. Pokud nahlas vyjádříte své city, nebudete za slabochy, ale naopak, velmi to posílí pouto mezi vámi. A pokud vás něco trápí, také si to nenechávejte pro sebe. Strach, že budete litovat, že jste nahlas řekli něco, co možná nebude někomu příjemné, vás pohltí a vy si tento balvan ponesete až do konce svého života. Říkejte nahlas své emoce, náramně to pročistí vzduch a vy jednou nebudete litovat, že jste si vše nechali pro sebe.