Je vcelku běžným úkazem, že se kolem každého bazénu alespoň čas od času někdo motá. A to ne proto, že by byl opilý – motá se kolem něj ve smyslu, že ho obskakuje. Tu do něj noří síťku na teleskopické tyči ve snaze vylovit nečistoty, tu tam něco drhne kartáčem, obsluhuje bazénový vysavač nebo filtraci. A nesmíme zapomenout ani na to, že podle potřeby přidává do bazénové vody nějakou tu chemii. Protože ani bez té by to nešlo.
bazén u terasy

Zpravidla je do takové vody přidáván nějaký prostředek, jehož úkolem je nasytit ji chlórem, plynem, který spolehlivě likviduje kdejaký ten mikroskopický prevít, jenž by vodu dříve nebo později začal kazit.

Ovšem pravdou je bohužel také to, že na zmíněný chlór nejsou citlivé jen mikroorganismy, ale tu a tam i pán tvorstva, tedy člověk. Který by sice mohl mít radost, jak je díky chlóru voda v jeho bazénu čistá, jenže co by z toho měl, že? Když by se v takové vodě ze zdravotních důvodů nemohl ani smočit?

Ovšem kdyby tento jedinec jednoduše jenom vynechal chlór, nepomohl by si. Spouštěč jeho alergické reakce by byl sice ten tam, jenže ta voda! Jakmile by se v ní rozmnožily řasy nebo jiné mikroorganismy, nebyla by ke koupání jakbysmet. Takový fujtajbl by se v ní vznášel!

Ovšem zoufat si nemusí ani někdo takový. Protože není nic, co by se nedalo nahradit něčím jiným. Věda už přinesla i alternativní řešení.

Dnešní .
krásný bazén

Jak už sám název napovídá, je bezchlórová bazénová chemie zvláštní tím, že neobsahuje chlór. Což jí ale vůbec nebrání v tom, aby udržovala vodu i tak v bezvadném stavu.

Vodu tak lze udržovat třeba:

a) Stabilizátorem UV záření. Ten sterilizuje vodu UV zářením. Což sice vyžaduje intenzivnější filtraci vody než v případě klasické bazénové chemie, ale chlóru se přitom dostává do vody až o 80 procent méně.

b) Ionizací alias elektrolytickým čištěním vody protékající skrz ionizátor., tedy sadu funkčních elektrod ze slitiny mědi, zinku a stříbra. Tato metoda odstraní z vody až 90 % chlóru a nevyžaduje nic než občasnou kontrolu stavu elektrod.

c) Solinizačním procesem neboli nejmodernějším a nejoblíbenějším způsobem dezinfekce vody v bazénu. Toto zařízení rozkládá vodu na principu elektrolýzy, obohatí ji solí, jež se ve vodním roztoku rozpadá na jednotlivé ionty a účelně likviduje viry a bakterie, aniž by to škodilo člověku. Což je metoda v podstatě bezúdržbová, stačí do ní pouze doplňovat zásobu soli.

Každý tak najde své řešení. A může se bez rizika koupat, co hrdlo ráčí.